село Сімерки

Наше село, як та пава,
В зеленій долині.
Гори зліва, гори справа -
Село в середині.


     Рідне село Сімерки. Маленька крапочка на карті. Звичайне село, не видатне і ні в чому не знамените. Розташувалось воно між карпатськими горами, між смарагдовими лісами, за 7 км від районного центру Перечин.
     Довжина села від нижнього до верхнього дорожнього в’їзного знака становить близько 3 км. Воно має одну центральну і три бокові вулиці. Розміщене село в невеличкій долині річки Сімерка, яка бере свій початок між горами Занта та Боронська і впадає в річку Тур’ю.  
     Перша згадка про село датується 1552 роком. Село заснував Шолтес, який запросив переселенців із сусіднього села Сімер. Про це нагадує угорська назва Новий Сімер.  В ту пору село належало до володінь Невицької домінії. 

      Є різні легенди про заснування села:
  Одна з них говорить, що село заснували сім розбійників, які щоб врятуватись, втекли і сховались далеко в горах.
     За іншою версією назва села походить від семи горбів (ну просто Рим), на яких воно розташувалось. Але, найімовірніше, назва села походить від назви села Сімер.
  У 1946-50 роках народним способом була зведена будова восьмирічної школи, а згодом школа стала дев’ятирічною. 
   У 1970-80 роках були побудовані приміщення сільської ради, бібліотеки, ФАПу, дитячого садочка.

Сімерківська сільська рада

Сімерківська ЗОШ І-ІІ ст.




Наш дитячий садочок “Сонечко”.

     Найкращий спосіб виховати дітей гідно – зробити їх 
щасливими. І створення нашого дошкільного закладу – яскравий приклад цьому. 
     ДНЗ с. Сімерки було відкрито 29 грудня 2012 року.


     


      Сьогодні в селі діють дві церкви – православна і греко-католицька.
      Однією з пам’яток села є православна камяна  Свято-Вознесенська церква 19ст., оновлена в 1928, 1970-х та 1995 роках. Оновлення будівлі відбулось і нещодавно. 25 травня 2014 року, відбулось освячення цього храму, на якому побували керуючий Мукачівської єпархії Високопреосвященніший архієпископ Феодор, секретар єпархії о. Віктор та протидиякон о. Йоан.
    В давніші часи церква була освячена в честь Святого Миколая, а тільки в 1928 р., коли відбулося перше оновлення храму, єпископ Петро Гебей освятив храм в честь Господнього Воскресіння.
  Детальний опис колишньої церкви зроблений істориком та культурним діячем Василем Гаджегою, який навів гіпотезу одного з дослідників історії краю Бідермана проте, що село засноване Шолтесами в 13-15 ст.

      У народі збереглася легенда про те, що спочатку на місці сучасної церкви була маленька дерев’яна церква, над якою пізніше звели кам’яну. А стару , що знаходилась в середині, розібрали. Храм був збудований силами селян, які заготовляли каміння і коровами та волами звозили на горб, на якому зараз стоїть церква.
       Церква побудована і стоїть на попівській загороді. У підніжжя гори була побудована фара, де проживав священник. Це приміщення у радянські часи використовувалось під клуб, а в 2003 році передано греко-католицькій громаді села.
      Храм має одну вежу-турню з дзвоном , два бокові виступи без бань. Над головною частиною встановлений хрест. В 1917р. дзвони були забрані 
айстро-угорською владою на воєнні потреби. Пізніше люди придбали нові дзвони.
      Церква має повний іконостас в барочному стилі з різьбленням та позолотою. Всього ікон 42, вони намальовані невідомим художником на високопрофесійному рівні олією на полотні і прикріплені на дерев’яну основу.
      З правого боку від церкви стоїть дзвіниця. На залізних підпорах прикріплені два дзвони: нижній – великий з рельєфними прикрасами (1924 р.), верхній – малий дзвін із зображенням молящогося Ісуса Христа на колінах (1790 р.). Великий дзвін вірники прозвали Миколай, а менший – Андрій.      
   З правого боку від церкви стоїть дзвінниця.
    У 1999 році  було закладено перший камінь під будівництво греко-католицького  храму. А вже у 2004 році  був освячений новий греко-католицький храм. На честь відкриття Божого храму відомий Закарпатський поет Юрій Шип (колишній вчитель Сімерківської школи) написав поезію «Святиня Сімерок». В 2014 році  в храмі було відзначено її перше десятиліття діяльності. Святкування ювілею відбулось в день храмового свята – Дня Вознесіння. На святій Літургії з святковим візитом побував єпископ Ужгородсько-Мукачівської єпархії Мілан Шашік. Для греко-католиків села це було справжнє свято, храм був переповнений, а приїзд високих гостей додав величності події, що відбулась.





     На території села Сімерки знаходиться пам’ятник воїнам-добровольцям, односельчанам, які загинули в боях з німецько-фашистськими загарбниками в 1941-1945 роках. Пам’ятник встановлений в 60-х роках минулого століття.





Немає коментарів:

Дописати коментар

Бібліотека в гостях у малечі

Працівник бібліотеки-філії Мар ’ яна Белеканич є частим гостем ДНЗ "Сонечко" с. Сімерки. Цього разу вона провела «Story-time» (ч...